Homar – jak przygotować homara

Zobacz, jak przygotować homara, ile czasu należy go gotować, na co zwrócić uwagę kupując homara i jak należy go doprawić. W tym wpisie znajdziesz wszystkie potrzebna informacje na temat tego jak przygotować, jak gotować homara.

Jak wybrać dobrego homara?

Jest kilka rodzajów homarów. Jeśli ma kolor oliwkowo-zielony i duże szczypce to jest to ceniony homar amerykański. Po ugotowaniu homar jest czerwony! Jeśli zatem kupujesz mrożonego, wstępnie obgotowanego to będzie właśnie czerwony. Za to homar europejski jest trochę mniejszy i zabarwiony bardziej na niebiesko-brązowo.

Zwróć uwagę czy homar ma certyfikat MSC. MSC to certyfikat zrównoważonego połowu, wybierając ryby, owoce morza z tym znakiem wspierasz zasoby mórz i oceanów, bo połów pochodzi z przyjaznych środowisku, zrównoważonych połowów.

W dalszej części wpisu pokażę Ci, jak dobrze przygotować homara. W wielkim skrócie: nie gotuj za długo!!! Wystarczy 5 minut, zarówno w garnku jak i w parowarze.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Jeśli masz mrożonego homara to musisz go rozmrozić. Albo zostaw go na całą noc w lodówce albo możesz włożyć na kilka godzin z miski z chłodną wodą.

Krok 2. Homara umieść w garnku z gotującą, osoloną wodą głową w dół i gotuj od 3-5 minut od ponownego zawrzenia wody. Nie gotuj za długo!

Krok 3. Ugotowanego homara umieść na 5-7 minut w zimnej osolonej wodzie, łatwiej odejdzie mięso od skorupki.

Krok 4. Teraz możesz przejść d kolejnej części poradnika, czyli jak jeść homara.

Tutaj widać certyfikat MSC, o którym wspominałam
Tutaj widać certyfikat MSC, o którym wspominałam
20 marca 2017 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.